Tygři potřebují bodovat, duel se Slavií ale rozhodně jednoduchý nebude

L i b e r e c - Hokejová extraliga má v neděli na programu již své třiadvacáté kolo, ve kterém se na ledě Tipsport areny představí od 17:00 hokejisté pražské Slávie. Po reprezentační přestávce Tygři dvakrát prohráli, když nejdříve těsně nestačili na Karlovy Vary a pak utrpěli ve druhém utkání na západě Čech debakl v Plzni. Z porážek se ale musí Pešánovi svěřenci rychle oklepat, protože body do tabulky potřebují velmi akutně.

HC Slavia Praha

Hokejisté pražské Slavie šlapou i v nové sezóně. Kádr se po loňském tažení za titulem příliš nezměnil a i letos Růžičkova parta potvrzuje, že patří k tomu nejlepšímu, co domácí extraliga nabízí. Svou kvalitu navíc Slávisté potvrzují i v Lize mistrů, ve které jsou poměrně blízko postupu mezi nejlepší čtyřku. Ve skupině se švédským Linköpingem a švýcarským Curychem zatím kralují a případné semifinále mají opravdu nadosah.

V domácí lize je sice obhájce titulu „až“ na třetí příčce, odstup na v tuto chvíli první Vítkovice a druhý Litvínov je ale pouze jediný bod, a tak je možné, že na začátku nového týdne už bude vše jinak. Pražané mají v posledních dnech hodně náročný program. Během reprezentační přestávky si hráči sice mírně odpočinuli, když kouč reprezentace a zároveň i Slávie Růžička na finskou Karjalu nepovolal jediného svěřence ze svého klubu, ve středu ale čekal na červeno-bílé zápas Ligy mistrů v Linköpingu a hned v pátek duel na ledě dobře rozjetého Litvínova. V evropské soutěži se Beránkovi a spol. podařilo vyhrát 5:4, v extralize ale vyšli na prázdno. Na severu Čech se hrál kvalitní zápas a ze tří bodů se nakonec radovali domácí „chemici“, kteří vyhráli 4:2, když se o obě branky Slávie postaral kanonýr David Hruška. Pro útočníka s číslem „44“ to byly už dvanáctá, respektive třináctá trefa v tomto ročníku.

Kanadské bodování klubu ale vede Jaroslav Bednář, který v extralize nasbíral ve dvaadvaceti zápasech úctyhodných třiadvacet bodů. Bednář je navíc i celkově nejproduktivnějším hráčem Ligy mistrů, ve třech zápasech totiž získal již šest bodů, stejně jako jeho spoluhráč Roman Červenka. Oba tak zatím za sebou nechali mnoho zvučných jmen, které se letos v této soutěži objevují. Vedení pražského celku navíc neváhalo a během tohoto týdne si na další tři roky pojistilo služby dvou zkušených tahounů – útočníka Marka Tomici a obránce Tomáše Žižky. Krom těchto borců se navíc do týmu daří začleňovat i mladé hráče. Trenér Vladimír Růžička dává hodně prostoru útočníkům Jiřímu Doležalovi, Vladimíru Čermákovi, Romanu Červenkovi nebo devatenáctiletému obránci Jebavému. Nejen tito mladíci se mu zatím odvděčují velmi dobrými výkony.

Červenka Roman  18 (12+6)

Obránci: Kadlec Petr 9 (2+7) Kolařík Pavel 4 (1+3)

Brankáři: Svoboda Adam 2,41 branky na zápas/ úspěšnost zásahů 93,31% Furch Dominik 2,75 branky na zápas/ úspěšnost zásahů 91,25%

Reprezentační přestávka libereckým hokejistům příliš neprospěla, soudě podle posledních výsledků. Zatímco před pauzou Tygři dokázali vyhrát tři utkání v řadě, po ní zatím dvakrát prohráli. Je pravda, že jak z Karlových Varů, tak z Plzně se body nevozí lehko a především zápas v lázeňském městě Severočeši prohráli nešťastně, souboj s Plzní byl už ale hodně jednoznačný a Tygrům se vůbec nepovedl. Pešánovi svěřenci propadli v obraně a po první třetině byl stav 5:1 a zbylých čtyřicet minut se víceméně dohrávalo z povinnosti. Prohra 6:1, na které se hattrickem podílel Martin Straka, byla vůbec nejvýraznější z patnácti porážek, které Tygři v této sezóně museli skousnout.

Čas na nějaké oklepávání z debaklu ale Modrý a spol. nemají, protože už v neděli je čeká soupeř z nejtěžších, pražská Slavia. Kouč Pešán navíc musí řešit, kdo z brankářské dvojice se mezi tři tyče postaví. Michal Fikrt odchytal celý zápas ve Varech a další dvě třetiny v Plzni, kde po první dvacetiminutovce nahradil Milana Hniličku, který inkasoval pětkrát. Krom toho se bude muset obejít bez marodů Dernera, Bartoviče a Špačka, připraven by už ale měl být slovenský bek Tomáš Harant, který v týdnu nastoupil za farmu v Benátkách.

První vzájemný duel v této sezóně spolu oba týmy sehrály v rámci desátého kola na konci září a zápas to byl hodně vyrovnaný. Tygři sice už po sedmi minutách prohrávali, pak se jim ale díky trefám Modrého a Špačka podařilo zápas otočit, do prodloužení ho ale poslal slávistický útočník Červenka a konečné rozhodnutí přinesly až nájezdy. V nich rozhodl kapitán Beránek o bodu pro Pražany navíc. Vzájemná střetnutí Tygrů se Slávisty jsou vždy hodně zajímavá a dramatická, čemuž pomohly i dvě vzájemné série v play-off. V sezóně 2004/2005 postoupil do semifinále po sedmi zápasové bitvě Liberec, vloni naopak v semifinále vyšel sedmý zápas lépe svěřencům Vladimíra Růžičky.

Podkonický Andrej 17 (4+13)

Obránci: Jiruš Valdemar 11 (1+10) Zíb Lukáš 9 (4+5)

Brankáři: Hnilička Milan 3,28 branky na zápas/úspěšnost zásahů 90,72% Fikrt Michal 2,98 branky na zápas/úspěšnost zásahů 92,08%